טיפול זוגי

בני זוג רבים שמחפשים אחר תהליכים שיסייעו להם לשקם ולשפר את מצב היחסים שלהם, פוגשים בשלל שיטות, גישות ותפיסות שונות של מטפלים ויועצים זוגיים. לעיתים, בני הזוג הולכים לאיבוד בין כל ההצעות שנפרשות בפניהם, לפעמים הם מתבלבלים ובהרבה מקרים הם מערבבים בין המושגים והתהליכים השונים. על מנת ליצור סדר אחת ולתמיד, החלטנו לדון בסוגיה שמעסיקה רבים – מה ההבדל בין טיפול זוגי לייעוץ זוגי?

טיפול זוגי

בכדי להבין מה ההבדלים בין טיפול זוגי לבין ייעוץ זוגי, יש להתוודע קודם אל כל אחת מהשיטות בנפרד, להבין את העקרונות והשיטות שלה ורק לאחר מכן להשוות בין השתיים, להסיק מסקנות ולבחור בזו המתאימה ביותר עבור מצבם של בני הזוג. טיפול זוגי למשל, הינו תהליך שרבים מבלבלים לא פעם עם ייעוץ זוגי, הסיבות לבלבול נובעות בעיקר מהשמות הדומים "טיפול זוגי" ו"ייעוץ זוגי" ומהמבנה של התהליכים – בשני המקרים, מדובר במפגשים הכוללים את שני בני הזוג יחד עם גורם מקצועי המסייע להם.

אף על פי הדמיון בחיצוני בין השניים, בפועל תהליכי ייעוץ זוגי ותהליכי טיפול זוגי שונים אחד מהשני. נכון ששניהם חותרים להגשמת אותה מטרה – שלום בית, שיפור הקשר והעצמת היחסים הזוגיים. ברם, תהליכי טיפול זוגי הינם תהליכים פסיכוטרפיים שמתבססים ברובם על עקרונות פסיכולוגיים שונים. טיפול זוגי נחשב לתהליך יותר מעמיק מתהליכי הייעוץ הזוגי, מה גם שהוא אורך בד"כ זמן ארוך יותר ומתמקד בנקודות וברבדים עמוקים יותר בקשר הזוגי.

ייעוץ זוגי

ייעוץ זוגי לעומת זאת, נחשב לתהליך ממוקד יותר, קצר יותר מתבסס על עקרונות השאובים מעולם הפסיכולוגיה, אך בעיקרו מושתת על כלים גישוריים, תקשורתיים ומעשיים המתמקדים בהבנת שורשי הבעיות, בחינת הדרכים למיגור התופעות והמשברים והתמקדות בחיובי ובפתרונות מאשר במקור לבעיות. בד"כ תהליכי ייעוץ זוגי ימשכו כ-10 מפגשים, ויכללו את שני בני הזוג, אולם, במקרים בהם אחד מבני הזוג יתנגד לתהליך ולא יראה נכונות לעבור את הייעוץ, ניתן יהיה לבצע גם ייעוץ זוגי אישי שיכלול רק את אחד מבני הזוג וישלב בעתיד את הצד המתנגד.

איך בוחרים בין ייעוץ זוגי לטיפול זוגי?

לכל אחת מהשיטות – ייעוץ זוגי וטיפול זוגי יש את היתרונות והייחוד שלה,
כאשר הבחירה בניהן צריכה להתבסס על מצב הזוגיות, נכונות בני הזוג לתהליכים וכמובן המטרה שניצבת בפניהם.

נסביר, אם בני הזוג נקלעו למשבר בעקבות טראומות עבר מהותיות של אחד מבני הזוג – מוטב לשקול פנייה אל טיפול זוגי דווקא, הואיל וזה מתמקד יותר בעבר, ובפסיכולוגיה שמאחורי הדברים. לעומת זאת אם בני הזוג מעוניינים לעבור תהליך קצר ולעניין, שיאפשר להם מחד לפתוח את כל מה שהם חושבים, את כל הבעיות, שורשי המשברים, הדעות והרצונות ומאידך להתמודד עם כל אלה בצורה תמציתית וממוקדת – מוטב שיפנו אל ייעוץ זוגי שיענה על דרישותיהם.

מעוניינים להתייעץ עם בעל מקצוע? רוצים לקבל סיוע מקצועי ובעזרתו לשקם ולשפר את מצב הזוגיות שלכם?

אתם מוזמנים לחייג 24/7 08-9301912  או לחילופין להשאיר פרטיכם בטופס ונציג מטעמנו יחזור אליכם בהקדם

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

טלפון

תוכן ההודעה